İşsizlik Maaşına Nasıl Hak Kazanılır?

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için ilk olarak aranan şart, iş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli nedenle feshedilmesi veya işçi tarafından haklı nedenle feshedilmesidir. Çünkü 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu tarafından, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlerin işsizlik maaşına hak kazanabilecekleri düzenlenmiştir. Bu nedenle işçinin istifa etmesi veya işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık sebebiyle yapılacak haklı nedenle fesihlerde işçi, işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır.

 

İşsizlik maaşı için aranan bir başka şart ise, iş akdinin feshinden önceki son 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmak ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olmasıdır.

 

Tüm bu şartların sağlanması halinde, iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içerisinde ister fiziki olarak İşkur’a ister online sistem üzerinden www.iskur.gov.tr üzerinden başvuru yapılabilmekte ve uygulamada hızlı bir şekilde işsizlik maaşına hak kazanılabilmektedir.

 

Av. Tolga Demirel

Haberler & Makaleler

Bültenimize abone olun!

Haber ve yayınlarımız hakkında güncel kalmak için e-posta adresinizi bırakınız.