*Av. Begüm Kaptan

İlk olarak 1970’lerde kendini göstermeye başlayan ülkeler arası kişisel verilerin aktarımındaki koruma ihtiyacı bugün zorunlu bir hal almıştır. Bu yönde artan gereksinimlerin doğal bir sonucu olarak dünyadaki veri koruma düzenlemelerinde ve buna bağlı standartların oluşturulmasında büyük bir artış bulunmaktadır. Veri koruması açısındansa 28 Ocak tarihini özel kılan Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması’na ilişkin 108 sayılı Sözleşme’nin 28 Ocak 1981 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından imzaya açılmış olmasıdır. Türkiye’nin de Konsey üyesi diğer devletlerle birlikte aynı tarihte imzaladığı 108 Sayılı Sözleşme, kişisel verilerin korunması anlamında uluslararası olarak imzaya açılan ilk sözleşmedir.

Her yıl aynı tarihte kutlanan Veri Koruma Günü, küresel veri koruma Sözleşmesi olan Avrupa Konseyi’nin 108 sayılı Sözleşmenin imzaya açılmasının yıldönümüne işaret etmektedir. 108 sayılı Sözleşme 40 yılı aşkın süredir başta Avrupa olmak üzere, kişilerin mahremiyetinin ve veri korumasını etkilemiş ve şekillendirmiştir. 2006 yılında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, her yıl 28 Ocak’ta kutlanmak üzere Veri Koruma Günü başlatma kararı almıştır. 2006 yılından bu yana her 28 Ocak günü Veri Koruma Günü olarak küresel çapta kutlanmaktadır.

28 Ocak 2023 tarihinde de, Veri Koruma Günü’nün 17’ncisi küresel olarak kutlanacaktır. Veri Koruma günü ile Veri koruma hakkı konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır. Bu günün temel hedefi, kamuoyunu veri koruma sorunları konusunda eğitmek ve bireyleri bu konudaki hakları ve bunları nasıl kullanacakları konusunda bilgilendirmektir.

Ülkemizde de 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile beraber 28 Ocak diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Veri Koruma günü olarak kutlanmaktadır.

Peki kişisel verilerin korunması için bireysel olarak alınabilecek önlemler neler olabilir?

  • Öncelikle kişisel verinin ne olduğu hakkında bilgiye sahip olmak bu bakımdan önem taşımaktadır.
  • İnternette, siteden siteye gezerken, izin verilen çerezlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Günlük hayatta haberleşme konusunda sıklıkla kullanılan uygulamalar için verilen izinlerin, gelişi güzel verilmemesi gerekir.
  • Uygulamalar ve internet siteleri ile yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi, internet ortamına koyulan verinin ileride farklı şekilde karşılaşıla bilineceğinin farkında olunması gerekir.
  • İnternet sitelerinden hizmet alınırken ve mobil cihazlardan uygulamalar kullanılırken gizlilik ve güvenlik ayarlarının kontrol edilmesi ve bilgi paylaşımı için bu ayarların konfor kişilerin konfor seviyesine göre ayarlaması önem taşımaktadır.
  • Son olarak da internette kullanılan şifrelerin, düzenli olarak değiştirilmesi, kolay tahmin edilebilir şifreler kullanılmaması, standart bir internet kullanıcısı için önemli başlıca hususlar olarak değerlendirilebilecektir.

*Yavuz&Uyanık Hukuk Bürosu, Avukat

e-mail

bkaptan@yavuz-uyanik.av.tr

Daha fazla bilgi ve danışmanlık için Yavuz Uyanık Avukatlık Ortaklığı ile iletişime geçebilirsiniz.